Zajímavosti

Vladimír Vlasák (1948), archivář

Významnou roli nejen v oblasti archivnictví sehrál Vladimír Vlasák, emeritní ředitel Státního okresního archivu Sokolov se sídlem v Jindřichovicích.

Vladimír Vlasák se narodil 23. května 1948 v Českém Brodě. Absolvoval základní školu v Úvalech a Střední odborně vzdělávací školu v Českém Brodě. Zájem o historii, který jej provázel od dětství, naplnil studiem archivnictví na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde mohl čerpat ze zkušeností svých učitelů Zdeňka Fialy, Ivana Hlaváčka, Rostislava Nového nebo Karla Kašpara. Po promoci v roce 1971 nalezl profesní uplatnění a – dá se řící – životní poslání v tehdejším Okresním archivu Sokolov sídlícím na zámku v Jindřichovicích, v jehož čele stál od roku 1972 až do odchodu do důchodu v roce 2010. Krok za krokem překonával obtíže spojené s nevyhovujícím vybavením archivu, kterému se nedostávalo z dněšního pohledu i takových archivních samozřejmostí, jakými jsou regály či archivní krabice. Úspěšně se vypořádal rovněž s prostorovou adjustací a sjednocením evidence archiválií přivezených do Jindřichovic z Lokte (původní sídlo archivu) a Kraslic (kde krátce působil kraslický okresní archiv). Vladimír Vlasák dokázal uplatnit své zkušenosti a znalosti při pořádání komplexních archivních fondů, veřejnosti tak zpřístupnil především část archivních fondů Archiv města Horní Slavkov a Okresní národní výbor Sokolov. Metodickou pomoc ochotně poskytoval i ostatním kolegům, krátce rovněž ve funkci zástupce ředitele státního oblastního archivu pro odborné záležitosti.

Právě komplikovanost správního vývoje v regionu přiměla Vladimíra Vlasáka k sepsání prvních publikací mapujících vývoj správy jednotlivých obcí okresu. Zatímco do roku 1989 mohl své odborné zájmy realizovat prakticky jen formou drobných příspěvků v časopisech a sbornících, nové poměry umožnily vydání reprezentativních publikací věnovaných dějinám obcí a měst regionu (Dasnice, Chlum Svaté Maří, Chodov, Kaceřov, Královské Poříčí, Kynšperk nad Ohří, Loket, Lomnice, Nové Sedlo, Těšovice, Vintířov). Na řadě knih spolupracoval rovněž s manželkou Evou, která v archivu působila od roku 1974.

Ani po odchodu do důchodu nezůstal stranou odborné práce, od roku 2013 zajišťoval zpracování muzejního souboru pro město Loket a pokračoval též v publikační činnosti. Vždy považoval práci za svůj největší koníček a vykonával ji se znalostí historických souvislostí s obvyklou precizností a faktografickou spolehlivostí.

Archvářská obec vyjádřila Vladimíru Vlasákovi své uznání udělením medaile „Za zásluhy o české archivnictví“ za rok 2021.

Pavel Dohnal, Státní okresní archiv Sokolov se sídlem v Jindřichovicích

Reference a odkazy

Literatura:

AUBRECHT, Radek. Vladimír Vlasák šedesátiletý. Archivní časopis. 58, č. 4, 2008, s. 324–326.

PROKOP, Vladimír – SMOLA, Lukáš. Biografický lexikon sokolovského regionu: lexikon malířů, grafiků, sochařů, architektů, stavitelů, fotografů, spisovatelů, publicistů, kronikářů, historiků, vlastivědců, archivářů, lingvistů, filozofů, skladatelů, geologů, atd. Sokolov, 2009, s. 314–315.

VLASÁK, Vladimír – AUGUSTIN, Milan. Směřování do oblasti historické bylo pro mě velké životní štěstí: rozhovor s PhDr. Vladimírem Vlasákem, emeritním ředitelem Státního okresního archivu Sokolov se sídlem v Jindřichovicích. Západočeské archivy. 9, 2018, s. 25–29.

O autorovi

Mgr. Pavel Dohnal působí jako archivář ve Státním okresním archivu Sokolov.

Další zajímavosti

Přejít nahoru