Zajímavosti

Otevření školní budovy v Třemošné

Před 130 lety, dne 18. září 1894, proběhl první vyučovací den v nové školní budově v Třemošné.

Historie školního vyučování v Třemošné sahá do první poloviny 19. století. Již v roce 1827 je zde doložena škola. První budova třemošenské školy stála v místě dnešního bezbariérového domu Exodus. Ve druhé polovině 19. století však přestala místní škola v souvislosti s rozvojem průmyslu v obci a s přílivem nového obyvatelstva kapacitně dostačovat, proto bylo rozhodnuto o nutnosti zřídit novou školní budovu na pozemku u silnice vedoucí do Horní Břízy.

Plán nové pětitřídní školy byl zhotoven v dubnu 1893 a v červnu téhož roku bylo na zasedání obecního výboru schváleno financování stavby školy. Počítalo se s investicí téměř 20 440 zlatých. Dohledem nad stavbou byli pověřeni tři členové obecního výboru – Martin Siegr, Jakub Eberle a starosta obce František Šnajdr. Následovalo projednání koupě pozemku pro stavbu školy a vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Vítězná plzeňská firma Müller a Kapsa zahájila stavební práce v září 1893 a již v červnu následujícího roku byla škola provozuschopná. V přízemí budovy se nacházely dvě učebny a učitelský byt, v 1. patře byly tři třídy a kabinet. Celkové náklady dosáhly částky 19 500 zlatých.

Slavnostní otevření a svěcení školy se uskutečnilo 16. září 1894. Na výzdobu a zajištění oslav vyčlenilo obecní zastupitelstvo 200 zlatých. Samotná škola i většina domů byla ozdobena prapory a chystal se slavnostní průvod. U kaple v Třemošné se sešli učitelé s místními dětmi, z nichž 50 dívek bylo oblečeno jako družičky. Shromáždili se zde také zástupci místní školní rady, členové obecního výboru, úředníci místních závodů, zdejší občané i obyvatelé okolních obcí. Slavnost si nenechalo ujít přes 2 tisíce osob. Ve 14 hodin vyrazil průvod za hudebního doprovodu od kapličky ke škole, kde před novou budovou si přítomní vyslechli projevy kněze Václava Maška z Ledec a řídícího učitele Ignáce Rušavého. Páter Mašek na závěr své řeči budovu posvětil, poděkování dětí přednesla žákyně třetí třídy Marie Tycová a závěrečné slovo měl starosta obce František Šnajdr. Pro vybraných 150 hostů bylo ve staré škole připraveno pohoštění. Poprvé se v nové budově učilo 18. září 1894, kdy se usadilo do lavic 320 žáků pod vedením pěti kantorů.

Počet dětí v Třemošné se nadále navyšoval a prostory přestávaly opět stačit. Již v květnu 1906 začaly přípravy k přestavbě a adaptaci školy. Usnesením obecního zastupitelstva byly osloveny dvě plzeňské společnosti, firma Müller a Kapsa inženýra Antonína Müllera a stavitel Václav Pašek, aby vyhotovily plány na rozšíření školy. V úvahu přicházela přístavba nových učeben, é stavba druhého poschodí. Z vlastního popudu se do projektu přihlásil i zednický mistr Jiří Tomášek, který nabídl vyhotovit plány zcela zdarma. Dne 14. února 1907 se místní školní rada sešla k projednání a posouzení došlých návrhů. Vítězný návrh Jiřího Tomáška počítal se zřízením velkých, světlých a snadno přístupných učeben, prostornou tělocvičnou se šatnou, zázemím pro učitelský sbor, ředitele i ostatní zaměstnance školy, sociálním zařízením, prostornými chodbami a bytem školníka. Přistavěna měla být rovněž školní kaple, díky níž se škola stala nezaměnitelnou dominantou obce. Po dostavbě sloužila školní kaple dětem, avšak konaly se zde také církevní obřady i pro obyvatele obce a okolí. Přístavba školy byla zahájena 7. května 1907 a dokončena 18. listopadu téhož roku. Dne 8. září 1908 byla škola slavnostně znovu vysvěcena.

V následujících letech byly školní prostory opětovně upravovány podle situace a počtu žáků. Ke konci druhé světové války sloužila budova německým uprchlíkům. Po osvobození v květnu 1945 musela být škola před zahájením vyučování dána do pořádku. S rostoucím počtem školou povinných dětí musely být prostory i nadále přizpůsobovány. Byly zřizovány nové třídy, vyučovalo se i v tělocvičně. O prázdninách v roce 1960 došlo rovněž na adaptaci školní kaple. V jejich prostorách vznikla jedna třída a šatna. Rozsáhlá celková rekonstrukce školní budovy byla provedena opět v letech 1990–1994, kdy byl přistavěn také nový pavilon s tělocvičnou. Základní škola je i nadále modernizována a uzpůsobována novým potřebám.

Jitka Flanderková, Státní okresní archiv Plzeň-sever se sídlem v Plasích

Reference a odkazy

Prameny a literatura:

Státní okresní archiv (dále jen SOkA) Plzeň-sever se sídlem v Plasích, fond Archiv obce Třemošná, kar N 10, inv. č. 119.

SOkA Plzeň-sever se sídlem v Plasích, fond Národní škola Třemošná, ukn K 294, inv. č. 294.

800 let Třemošná 1181–1981. Třemošná, 1981.

BABINCOVÁ, Šárka. Národní škola Třemošná 1854–1953: inventář [tiskem nepublikovaná archivní pomůcka č. 258]. Státní okresní archiv Plzeň-sever se sídlem v Plasích, 2011, s. 3–5.

RUŠAVÝ, Ignác. Svěcení nové školní budovy v neděli dne 16. září 1894. Archivní zpravodaj: čtvrtletník pro regionální vlastivědu, roč. 2002, č. 1–2, s. 7.

VILD, M. – KOUROVÁ, M. 110 let Základní školy v Třemošné 1894–2004. Třemošná, 2004.

ZEITHAML, Jaromír – KREUZOVÁ, Božena – DOBRÝ, Jiří. Třemošná. Pohled do historie a současnosti obce. Třemošná, 2001.

O autorovi

Mgr. Jitka Flanderková působí jako archivářka ve Státním okresním archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích.

Další zajímavosti

Přejít nahoru