Jedna z nejproslulejších českých ochranných známek vznikla až 64 let po založení plzeňského podniku Škoda. Do té doby firma na svých výrobcích užívala kombinaci iniciál jména zakladatele firmy Emila Škody, například ES v kruhu. Po roce 1900 se objevuje označení SW (SKODAWERKE), pro zbrojní výrobu pak SWF (SKODA Waffenfabrik). V prvních letech po vzniku Československa nesly výrobky logo ŠZ (Škodovy závody) v kruhu.
Okolnosti vzniku kolem návrhu ochranné známky ŠKODA a jejího autora jsou stále nejasné. Převažují domněnky a pravděpodobnosti nad fakty. Je uváděna celá řada jmen možných autorů od řadových zaměstnanců až po renomované výtvarníky, ale přímé důkazy stále chybějí. V roce 1922 dalo vedení Škodových závodů podnět k vytvoření ochranné známky a byla vyhlášena soutěž na její návrh. Do soutěže bylo zasláno kolem 300 návrhů. Po stránce ideové vyhověl návrh s okřídleným šípem v kruhu. Námětem k tomuto symbolu mohl být kruhový plastický reliéf hlavy indiána s čelenkou s pěti pery a kruhovou sponou, který visel na stěnách kanceláří řady vedoucích pracovníků. Dodnes se proto škodovácké ochranné známce říká také „Indián“. Návrh byl během roku 1923 graficky zdokonalen zřejmě výtvarníkem. Vznikly čtyři varianty okřídleného šípu v kruhu se třemi nebo pěti pery a nápisem ŠKODA nebo bez nápisu. Nakonec byla vybrána varianta šípu s pěti pery a nápisem ŠKODA a okřídlený šíp se třemi pery bez nápisu ŠKODA. V obojím případě byl znak zasazen do kruhu. Toto dvojí provedení bylo také dne 15. prosince 1923 zaregistrováno. Varianta pětiperová se používala jen první léta, zejména pro tiskoviny. Byla tak vytvořena známka originální, nekonvenční, graficky jednoduchá a snadno zapamatovatelná. Kruh symbolizuje všestrannost výroby, křídlo rozmach technického pokroku, šíp zaměření na moderní technologie výroby a oko přesnost výroby a technickou bystrost.
Proti nežádoucímu napodobení ochranné známky byla v roce 1935 vytvořena ochranná soustava tzv. blokovacích známek, kde různé varianty okřídleného šípu zabraňovaly konkurenci vytvořit vzhledově podobnou známku.
V roce 1937 přibyl k obrazovému logu okřídleného šípu i logotyp slova ŠKODA. Logo i písmo byly od svého vzniku přesně normalizovány, včetně barevného provedení (modrá). S drobnými úpravami se označení užívá i v současnosti.
Velmi krátkou výjimkou bylo období 50. let 20. století, kdy došlo ke změně názvu podniku na Závody V. I. Lenina (21. prosince 1951) a také stávající ochranná známka byla v tomto duchu nahrazena novou. Představovala ozubené kolo s pěticípou hvězdou uprostřed. Ozubené kolo neslo nový název podniku. Po zkušenostech s některými zákazníky, kteří neznali výrobky takto označené, se původní ochranná známka s okřídleným šípem vrátila. Nejprve k tomu došlo u výrobků pro export. V roce 1959 při stém výročí založení firmy se již nová ochranná známka neobjevila.
Škodovácké logo se stalo velmi významnou součástí privatizace automobilky Škoda v Mladé Boleslavi, která v letech 1925–1945 patřila pod plzeňský koncern a od roku 1925 tuto ochrannou známku používá. Od roku 1991 užívá dnešní Škoda Auto, a. s., pro osobní automobily ochrannou známku okřídlený šíp v pozměněné podobě a jiném barevném provedení (zelená), než plzeňská firma.
V roce 2022 došlo k dohodě mezi PPF, a. s., která je vlastníkem strojírenské společnosti v rámci Škoda Group, a automobilkou Škoda Auto, a. s., ze skupiny Volkswagen o přechodu práv k ochranným známkám Škoda. Podle dohody může Škoda Group název i znak okřídleného šípu používat až do roku 2029. Dohoda umožní odstranit problém častého zaměňování značek mladoboleslavského výrobce osobních automobilů a plzeňské strojírenské společnosti i veškeré známkoprávní spory.
Ladislava Nohovcová, Státní oblastní archiv v Plzni, 3. oddělení
Reference a odkazy
Prameny a literatura:
Státní oblastní archiv v Plzni, fond Muzeum Škoda, Plzeň.
HOPEROVÁ, Helena. Skupina PPF se dohodla se Škodou Auto na prodeji práv ke značce Škoda [online]. [cit. 2023-10-20]. Dostupné z <https://www.byznysnoviny.cz/2022/06/23/skupina-ppf-se-dohodla-se-skodou-auto-na-prodeji-prav-ke-znacce-skoda/>.
ŠMÍD, Miroslav. Tajemství okřídleného šípu v kruhu? In: Vynálezy a zlepšovací návrhy, 1989, č. 10, s. 436–439.
O autorovi
Mgr. Ladislava Nohovcová působí jako vedoucí 3. oddělení ve Státním oblastním archivu v Plzni, pracoviště Klášter u Nepomuka.