Zajímavosti

Nejstarší karlovarské noviny vznikly v roce 1840

Dne 24. května 1840 vyšly první nejstarší německojazyčné karlovarské noviny s názvem „Allgemeines Auskunfts- und Anzeigeblatt von Karlsbad und seinen Umgebungen“, které vydalo nakladatelství a zároveň tiskárna a redakce Bratrů Franiecků v Karlových Varech a Lokti. Noviny měly být zaměřeny nejen na podávání inzerce, ale také na články o přírodě, lokalitách a sociálních podmínkách lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Redaktorem tohoto novinového listu byl jmenován karlovarský lékař Dr. Rudolf Mannl.

První číslo periodika, které mělo vycházet dvakrát týdně ve středu a neděli, čítalo čtyři stránky. Noviny stály jeden zlatý konvenční měny, přičemž do ceny nebylo zahrnuto poštovné a poplatek za obálku. Na žádost předplatitelů měly být jednotlivé listy doručeny doručovateli, přineseny do bytu, vyzvednuty a zaslány na danou adresu.

Na úvodní straně prvního čísla byla otištěna báseň od svobodného pána von Maltitz týkající se vzniku Karlových Varů. Následoval přehled nejstarších a nejnovějších karlovarských lázeňských zařízení včetně seznamu poplatků za služby. Noviny byly zakončeny inzercí obsahující pozvánku na střeleckou zábavu pořádanou měšťanským ostrostřeleckým spolkem, nabídky pohostinských služeb ve francouzštině a němčině, oznámení o prodeji papírových tapet a služeb výrobce pánských obleků Jakoba Schmidta.

O vydání prvního čísla těchto novin informovala například v pražském německo-jazyčném tisku Bohemia (29. května 1840).

Noviny byly vydávány v letech 1840 až 1841, přičemž v roce 1841 došlo ke změně jejich názvu na Karlsbader Unterhaltungsblatt. Věnovaly se nejvíce kultuře, otiskovaly se zde recenze divadelních her, zprávy o hudebnících a hudebních událostech. V průběhu jejich vydávání nastaly odlišné představy mezi redaktorem Rudolfem Mannlem a vlastníky listu, co se týče pojetí koncepce tohoto periodika. Mannl byl zastáncem toho, aby se noviny obsahově přibližovaly francouzsky tištěné ročence Almanach de Carlsbad lékaře Jeana de Carro. Na Mannlův návrh v listu vycházely také zprávy o české literatuře a pražském kulturním životě. Na konci roku 1841 měly noviny zaniknout z ekonomických důvodů.

Jaroslav Jirát, Státní okresní archiv Karlovy Vary

Reference a odkazy

Prameny a literatura:

Státní okresní archiv Karlovy Vary, fond Archiv města Karlovy Vary, ukn K 992, inv. č. 1136.

Allgemeines Auskunfts- und Anzeigeblatt von Karlsbad und seinen Umgebungen. 1. ročník. Karlsbad, Elbogen: Gebrüder Franieck, 1840.

AUGUSTIN, Milan. Zaváté končiny karlovarské. [Karlovy Vary], 2022.

Bohemia, ein Unterhaltungsblatt, 1840, roč. 13, č. 64 (29. 5.), s. 4.

Karlsbader Unterhaltungsblatt. 2. ročník. Karlsbad, Elbogen: Gebrüder Franieck, 1841.

https://cs.wikipedia.org.

O autorovi

Mgr. Jaroslav Jirát působí jako archivář ve Státním okresním archivu Karlovy Vary.

Další zajímavosti

Přejít nahoru