Na cestě k digitální vlastivědě (2022–2023)
Porta fontium, internetová databáze historických pramenů, nashromáždila od roku 2009 více jak 5,6 miliónů digitalizovaných archiválií, které si denně prohlíží na 1300 návštěvníků. Za 14 let své existence již eviduje takřka 3 milióny uživatelů z celého světa, zejména z České republiky a Spolkové republiky Německo. V průběhu let, kdy Státní oblastní archiv v Plzni společně s Generálním ředitelstvím státních archivů Bavorska a dalšími partnery realizoval celkem 4 přeshraniční projekty, se potřeby uživatelů a možnosti IT technologií – především v oblasti umělé inteligence (AI) a strojového čtení textů – natolik rozšířily, že je třeba postoupit od prostého skenování archivních dokumentů k jejich efektivnějšímu využití. Obsah digitálních archiválií lze velmi zajímavě využít nejen ke studiu historie, geografie, genealogie či jiných vědních oborů, ale též k výuce cizích jazyků, především českého a německého. Obrovský potenciál mají moderní IT technologie také ve výuce regionálních dějin, které mohou být díky primárním archivním pramenům vyučovány mnohem názorněji.
Do začátku realizace projektu, který probíhal v období od 1. ledna 2022 do 31. března 2023, se promítly některé aspekty, které paralyzovaly veškeré činnosti vedoucí k navázání smluvních vztahů a k nákupu potřebného vybavení. Byla to pandemie covid-19 a problémy spojené s rozpočtovým provizoriem. Přesto probíhaly online schůzky, kde byla specifikována pravidla vyhledávání a popisu archiválií a také se uskutečnila jednání na téma tvorby metadat s bavorským partnerem, tj. Generálním ředitelstvím státních archivů Bavorska. Od února započaly analytické a programátorské přípravy databáze Porta fontium a další technické úkony. Bylo vytvořeno schéma digitální vlastivědy a vytipovány desítky tiskem vydaných publikací zabývajících se regionální vlastivědou, jež byly následně digitalizovány. Bylo navrženo podrobné členění připravované digitální vlastivědy, do nějž budou následně vkládány texty, obrázky, odkazy na archivní prameny či málo dostupnou literaturu a další informace k jednotlivým lokalitám česko-bavorského příhraničí.
Vzhledem k tomu, že se jedná o dvojjazyčný portál, musela být metadata po formální a faktografické kontrole přeložena do německého, resp. českého jazyka, znovu zkontrolována a teprve poté postupně importována do prostředí databáze. V neposlední řadě byly dokončeny seznamy tištěných vlastivědných publikací, jež se následně předávaly k digitalizaci. Na jejich vzorku nyní probíhá na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni testování segmentace a využitelnosti automatického obsahového vyhledávání, které sice není součástí projektu, nicméně pro jeho případné pokračování má zásadní význam.
Návrh schématu Digitální vlastivědy (viz níže) byl dopracován do konečné podoby a diskutovaly se možnosti edukativního využití archivních dat pro školy a širokou veřejnost. Uskutečnila se setkání se zástupci vlastivědných muzeí v rámci akce Unsere Heimatsammlung v Mnichově, která budou mít pro další práci s digitální vlastivědou četné pozitivní dopady.
Kolegové v jednotlivých archivech vybrali pro účely projektu celkem 3155 knih a 992 složek se zápisy z rad a zastupitelstev městských samospráv (radní protokoly). Vedle toho byly dodány a zohledněny i protokoly z nepřístupných fondů, takže se nakonec konečný počet evidenčních jednotek vyšplhal na celkových 4461. Jde o celkem 799 807 snímků v celkovém objemu dat 45,9 TB. K datu podání první monitorovací zprávy bylo zpracováno celkem 2013 knih, resp. složek o celkovém objemu 380 363 snímků a velikosti 13 TB. Řešitelé také dokončili výběr celkem 83 vlastivědných publikací vydaných tiskem do roku 1945, jejichž digitalizace započala v listopadu 2022 a byla ukončena v březnu 2023 s celkem 12 102 snímky a velikostí 492 GB. Tyto podklady budou zpřístupněny v badatelnách jednotlivých archivů a využity v rámci výzkumu OCR.
Důležitou součástí digitální vlastivědy jsou také vzdělávací aktivity v rámci tzv. archivní pedagogiky. Státní oblastní archiv v Plzni spolupracoval s Naděždou Morávkovou, vedoucí katedry historie, jež zároveň vyučuje didaktiku dějepisu na Západočeské univerzitě v Plzni. Přizváni byli též kolegové a kolegyně z Muzea Sokolov a Gymnázia Cheb.
Výsledky projektu budou sloužit v několika rovinách. Digitalizáty jsou trvale umístěny pro veřejnost na portále Porta fontium a lze je využívat bez omezení. Výstupy z příprav schématu digitální vlastivědy budou využity při plánování dalšího projektu s pracovním názvem Digitální vlastivěda 1.0, který se v současné době připravuje. Didakticko-edukační výstupy vytvořené ve spolupráci s katedrou historie Západočeské univerzity v Plzni budou využity jako vzor pro tvorbu edukačních materiálů určených všem typům škol v rámci archivní pedagogiky jak na české, tak na bavorské straně.
V neposlední řadě též probíhá spolupráce s Fakultou aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, katedrou informatiky a výpočetní techniky, oddělením zpracování přirozeného jazyka, kde se řeší segmentace, strojové čtení a obsahové využití historických tištěných textů OCR a rukopisných textů HTR právě pro účely využití v rámci Digitální vlastivědy.
V současné době jsou tedy digitalizované archivní prameny v česko-bavorském příhraničí k dispozici prostřednictvím portálu Porta fontium. Tento systém vznikl především pro fyzickou ochranu cenných dokumentů a rychlejší a efektivnější prohlížení dostupných archiválií. V rámci EÚS projektu č. 211 Moderní zpřístupnění historických pramenů přibyly historické mapy a plány a byly vyvinuty nové moduly pro lepší zpřístupnění stávajícího obsahu uživatelům.
Hlavním cílem předkládaného projektu je vypracování a navržení struktury a fungování digitální vlastivědy česko-bavorského příhraničí. Digitální vlastivěda si klade za cíl poskytnout zájemcům z oblasti komunálních archivů, regionálních dějin, škol a univerzit platformu, na které by mohli prezentovat vlastní fondy, spolupracovat na zpracování doposud neznámých fondů, ulehčit přeshraniční bádání v oblasti regionálních dějin a výrazněji propojit všechny tyto subjekty na jednom místě. Za tímto účelem bychom rádi stávající spolupráci rozšířili mezi další zájemce, kteří se budou i zúčastňovat pracovních setkání a poskytnou nám svůj odborný pohled na způsoby zprostředkování dějin. Obsahově budou vyhledány, popsány, digitalizovány a na PF umístěny příslušné historické prameny z oblasti regionální historie a genealogie z česko-bavorského příhraničí. Z českých archivů budou digitalizovány protokoly ze zasedání městských rad z let 1521–1945, na bavorské straně pak zemským soudem ve Waldsassenu vedené protokoly soukromých právních pořízení (sbírky listin) od roku 1634 do roku 1803. K tomu budou vyhledány relevantní tiskem vydané vlastivědné prameny (Vlastivědy) a zpřístupněny na portálu Porta fontium.
Projekt více prohloubí jedinečnou spolupráci expertů z oblasti archivnictví a historických věd z obou sousedních zemí a nastolí nové impulzy přeshraničního síťování. Díky zapojení komunálních archivů, spolků, škol a knihoven budou cíleně rozšířeny i uživatelské možnosti databáze Porta fontium.
Základní schéma připravované Digitální vlastivědy
PŘÍRODA A KRAJINA | KOSTELY A CÍRKEVNÍ ŽIVOT | ŠKOLA A VYUČOVÁNÍ | TOPOTHEKA (soukromé prameny k jednotlivým lokalitám) |
Geografická poloha, hranice, velikost pohoří, vodstvo, podnebí, nerostné bohatství, přírodní suroviny | Dějiny farnosti Faráři Statistiky Struktura a organizace farnosti – Beneficia a kooperace – Kněží a řeholníci – Řádoví kněží – Řádoví kněží z farnosti – Kostelní správci farnosti – Farní obec, představení – Kostelní správci – Správa kostela Bratrstva a náboženské spolky Procesí a křížové cesty Misie Farní kostely – Kostelní inventáře – Relikvie – Křtitelnice – Jesličky – Křížové cesty – Varhany – Zvony – Farní dvůr Církevní jmění Hřbitov, hřbitovní kaple Kaple Boží muka Kamenné kříže | Dějiny školy Školní obvod Učitelé Pomocní učitelé Žáci Školní inspekce Školní budova | Místo Objekt Dokument Obraz/Foto Video Audio Osoba |
DĚJINY | OBYVATELÉ | ||
Vznik, právní statut Osídlení Sídelní formy Obyvatelstvo | Sčítání lidu Jazyk Lidový kroj Obydlí | ||
HOSPODÁŘSTVÍ A DOPRAVA | SPOLKY A TRADICE | ||
Zemědělství Lesnictví Honitby Těžba Vodní a rybniční hospodářství Využití vodní síly Řemesla a obchod Doprava | Jednotlivé spolky Tradice Vyprávění a báje Hudba, tanec Obyčeje a zvyky | ||
POLITICKÉ POMĚRY | |||
Obecní struktura – Počet obyvatel – Hustota obyvatel – Místní části – Rozloha Starostové a rada Reprezentace Čestní obyvatelé a vyznamenání |
Tento projekt je realizován za finanční podpory Programu přeshraniční spolupráce
Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020

Reference a odkazy
- Halla, K., Augustin, M. Na cestě k digitální vlastivědě. Západočeské archivy 2023 [XIV], Státní oblastní archiv v Plzni, 2023, str. 8, 9.