Projekty

Česko-bavorský archivní průvodce

Na počátku byla myšlenka

Projekt Česko-bavorský archivní průvodce (dále Průvodce) vznikl jako výsledek několikaleté vynikající spolupráce českých a bavorských archivářů, pro něž hranice mezi našimi zeměmi neznamenala překážku, ale naopak výzvu k intenzivnějšímu poznávání našich společných dějin. Cesta k Průvodci nebyla rozhodně snadná, lemovaly ji mnohé nečekané překážky, obrovské množství odborné i administrativní práce, občas i únava, jak už to bývá, na druhé straně však byla jednoznačně vyvážena kladnými hodnotami. 

Projekt pro budoucí generace badatelů

V projektu spatřujeme budoucnost pro další generace badatelů na poli vzájemně se prolínajících českých a bavorských dějin. Jiným podstatným důvodem byla skutečnost, že ve druhé polovině 20. století nás, obyvatele bývalého Československa a svobodného státu Bavorsko, odděloval mrazivý výsledek studené války – přísně uzavřená hranice. Že takováto situace neprospívá ani lidem, ani odborné a vědecké činnosti, není třeba zdůrazňovat. Ovšem ani po převratných společenských změnách v Československu na konci roku 1989 bohužel nedošlo ve vzájemných vztazích k žádnému výraznému posunu a uplynulo ještě mnoho vody, než jsme se pokusili tento stav napravit. V neposlední řadě nás pak během prací na Průvodci hřála skutečnost, jak dobré kolegiální až přátelské vztahy mezi námi vznikly. I to je jistě vynikající deviza do budoucnosti.

Věřili jsme, že úsilí desítek archivářů a dalších spolupracovníků na české a bavorské straně, kteří tento projekt pomohli naplnit trpělivou mravenčí prací, otevře veřejnosti nejen nové a zajímavé obzory, ale též přinese radost, poučení a zápal do hlubšího studia dobových reálií jak českých zemí, tak sousedního Bavorska.

Zrod projektu

Nejen knihy, ale i projekty mají své příběhy. Náš Česko-bavorský archivní průvodce přišel na světlo světa celkem nenápadně v jarních měsících roku 2009, kdy několik zástupců ze státního oblastního archivu v Plzni začalo objíždět bavorské státní archivy a zjišťovat v nich možnosti bližší spolupráce. Byl již opravdu nejvyšší čas, neboť naše vzájemné odborné vztahy byly v té době prakticky nulové, a to i přesto, že od zásadních společenských změn v bývalém Československu, jež přinesly oběma stranám zcela nevídané možnosti, uplynulo již plných 20 let.

První cesty do Bavorska

Pro svou první cestu do Bavorska jsme si vybrali Státní archiv Norimberk. Byli jsme samozřejmě dost nervózní, neboť šlo o naši vůbec první zahraniční návštěvu. Pan ředitel Dr. Gerhard Rechter však naše obavy velmi rychle rozptýlil, neboť nás přijal nejen velmi přátelsky, ale též naplnil naději, že bychom mohli s našimi představami o budoucí spolupráci najít porozumění nejen u něj, ale i v dalších bavorských archivech. Postupně jsme navštívili státní archivy v Ambergu a Bambergu a konečně bavorský Hlavní Státní archiv v Mnichově; všude se nám dostalo přívětivého přivítání a jednání byla jak přínosná, tak nadmíru příjemná. 

Výsledek projektu: Porta fontium

Po těchto zkušenostech pak již nic nebránilo tomu, abychom se vydali na samý vrchol bavorského archivnictví, tj. na Generální ředitelství bavorských archivů a k jeho vedoucí Dr. Margit Ksoll-Marcon. Vstřícnost a kolegialita, s níž jsme se tu onoho (dnes již památného) 16. června 2009 setkali, byly až neuvěřitelné: stačilo jen nějakých 10–15 minut a spolupráce na našem prvním společném přeshraničním projektu Bavorsko-česká síť digitálních historických pramenů byla domluvena! Výsledkem projektu, za jehož duchovního otce lze bezpochyby prohlásit Mgr. Karla Hallu, ředitele Státního okresního archivu Cheb, bylo vytvoření internetového portálu; nazvali jsme jej Porta fontium, čili Brána pramenů. Chtěli jsme tím symbolicky vyjádřit náš společný úmysl: zpřístupnit nejdůležitější, badateli nejžádanější a nejatraktivnější historické prameny uložené ve státních archivech České republiky a Bavorska, a to ve formě digitalizovaných archiválií, jež by si mohl každý zájemce prohlížet bez jakýchkoliv časových či administrativních omezení. Smlouva o projektu na sebe nenechala dlouho čekat – podepsali ji dne 18. listopadu 2009 za bavorskou stranu Dr. Margit Ksoll-Marcon, vedoucí Generálního ředitelství bavorských státních archivů, za českou stranu pak Mgr. Petr Hubka, ředitel Státního oblastního archivu v Plzni. Tento archiv se zároveň stal hlavním partnerem a garantem celého projektu.

Slavnostní spuštění webu Porta fontium

Práce na digitalizaci vybraných archiválií se ihned rozběhly, a tak mohla být Porta fontium veřejnosti slavnostně předána 22. listopadu 2012. Dnes jsou tu zveřejněny tisíce matrik, kronik, fotografií a dalších archiválií z celých západních Čech a vybraných státních archivů Bavorska. 

Již při tvorbě veřejné internetové databáze Porta fontium, do níž jsme postupně umísťovali matriky, kroniky, fotografie a další, se jasně ukázalo, že požadavky badatelů se u digitalizovaných archiválií nezastaví, naopak – čím dál častěji přicházela otázka, jaké další zajímavé archiválie či celé archivní soubory jsou v českých a bavorských archivech k dispozici. Nešlo tedy už pouze o to umožnit veřejnosti přístup ke konkrétním digitalizovaným jednotlivinám, nýbrž o zprostředkování co nejdůkladnějších informací o celých souborech archiválií, které tiše leží v přítmí depozitářů a z různých důvodů pravděpodobně nikdy digitalizovány nebudou. 

Chceš-li z dějin vědět více
poučit svou choť i strýce,
chceš-li získat vhled i um,
navštiv Portu fontium!

Internetová databáze historických pramenů aneb digitální archiv Porta fontium

Porta fontium od roku 2012 přináší zájemcům o historii přitažlivé archivní prameny v digitalizované podobě, např. matriky, kroniky, listiny, pozemkové knihy, historické mapy, noviny a časopisy, seznamy lázeňských hostů, fotografie, operáty ze sčítání lidu a další, které jsou uloženy v západočeských a bavorských archivech. Díky novým projektům se její databáze stále obohacuje o další zajímavé archiválie. Za dobu své existence si Porta fontium získala statisíce zájemců v mnoha zemích světa, kteří ji pravidelně navštěvují a její pestré bohatství využívají nejen pro svou odbornou a pedagogickou činnost, ale též pro čirou radost z poznání českých a bavorských dějin.

Reference a odkazy

  • Česko-bavorský archivní průvodce, Státní oblastní archiv v Plzni, 2015.
  • Západočeské archivy 2023 [XIV], Státní oblastní archiv v Plzni, 2023, frontispis.
Přejít nahoru